KOLAY PARA BİRİKTİRMEK

para_kumbara_5896Para ne kadar istemesekte hayatımızda mutlu olmamız için önemli bir yer tutuyor ve bunu dogru şekılde harcamak dogru şekilde biriktirmek gelecegimiz için oldukça önemli.bugün sizlerle kendi yaşam tecrübesinden edindigim deneyimlerle daha kolay para biriktirmenin yollarını anlatacagız;
1.KREDİ KARTI KULLANIMI
Kredi kartları bankaların bize vermek için çok ugraştıgı alışverişlerimizin vazgeçilmezlerinden biridir ancak Kredi kartı yerine cebimizdeki nakit parayı kullanmamız bizim para biriktirmemize daha yardımcı olacaktır.Nakit para ile ödeme yaptıgımız zaman içimizden daha az para harcamak gelecek ancak kredi kartı ile alışverişimizde nakit para kullanmadıgımızdan daha çok rahat davranıp düşüncesizce alışveriş yapmamaıza neden olur.Alışverişlerinizi nakit yapın ki kredi kartı exktranız gelince süprizlerle karşılaşmayınız.Nakip para ile yapacagınız alışverişlerinizde emin olun ki daha az para harçıyacaksınız.
2.YENİ ÇIKAN ÜRÜNÜ HEMEN ALMAYIN
Yeni çıkan ürünleri almak modayı takip etmek istiyorsanız paranızı biriktirmeyi unutabilirsiniz çünkü yeni çıkan her ürün genelde en maksimum fiyatta çıkarlar.sizin de çevrenizde yeni çıkan X marka cep telefonunu ilk ben alacam diyen arkadaşlarınız vardır elbette.Sanki o şeye çok acil ihtiyacı var gibi hemen almak istiyor halbuki aradan iki ay gibi süre geçtikten sonra genellikle fiyatları düşmeye başlıyor.Aslında hemen almak yerine biraz beklemek b yeni çıkan bir ürünü alan insanların yorumlarını dinlemek daha saglıklı olur.
3.SİGARA ALIŞKANLIGINIZ VARSA HEMEN KURTULMAYA BAKIN
Sigarayı bırakamam veya sigarasız yapamam diyorsanız yanılıyorsunuz.Herkes sigarayı bırakabilir.Sigaraya harcadıgınız paralarla hem saglıgınızı bozuyor hem de kendi büçenize zarar veriyorsunuz.Örneğin haftada ortalama 4 paket sigara için birini ele alırsak 4*4=16.Ayda 16 sigara içiyor.16*13=208 tl bu kişi ayda 208 tl sigaraya veriyor.bu da yılda 208*12=2496 tl yapar.
4.BORÇLARDAN KURTULMAK
Özellikle banka borclarından kurtulmak borçlarınız için ödeceginiz faizlerden kurtulmak demektir.Bankaların borçunuza koydugu faizler sizin cebinize girmeyen extradan verdiginiz paralardır.Eger ki boçlarınız varsa mutlaka ve mutlaka ilk borçlarınızdan kurtulun.
5.TEMEL İHTİYAÇLARINIZI TOPTAN DAHA UCUZA ALIN
Yağ,şeker,tuz,bulgur,peçete,makarna..gibi ihtiyaçlarınız uzun zaman geçse de ne çürür ne de bozunur ancak fiyatlarında genelde azalma olmaz aksine gün geçtikçe fiyatları yükselir.Bu gibi ihtiyaçlarınızı her bittiginde almak yerine evde bir yerde depolayarak maddi açıdan tasarruf yapabilirsiniz.
6.VADELİ MEVDUAT HESABI
Eger ki uzun zaman kullanmayacagınız paralarınız varsa onları evde tutma yerine bankalardaki sıfır riskli yatırım araçlarını kullanabilirsiniz.BU yatırım seçeneklerinden biri de vadeli mevduat hesabı.Birikim yaptıgınız paraların evde deger kaybetmesi yerine birikimlerinizi bankada ttarak kullanacagınız zaman geldiginde elinize daha dafla para geçecektir.
7.KAMPANYALARI TAKİP EDİN
Örnegin bir bilgisayar almaya karar verginiz hemen mazaya gidip istediginiz bilgisayarı almak yerine biraz bekleyin ve elektronık mazaların kampanyalarını takip edin.Emin olun ki böyle yaparak daha karlı olacaksınız.Araba,Beyaz Eşya,Telefon… bunların hepsinde aynı yöntemi uygulayabilirsiniz.
8.CEP TELEFONU MASRAFLARI
Hemen hemen herkes cep telefonu kullanmaktadır.Cep telefonu kullanımı birçok hane halkının iletişim harcamalarını ciddi anlamda arttırır. Aylık olarak ne kadar konuştuğunuzu ve ne kadar internete girdiğinizi bilin. Paketinizi ihtiyacınız ölçüsünde en uygun paket olacak şekilde değiştirin.
9.KİTAP,FİLM CDSİ SATIN ALMAYIN
Kitap veya CD almayın. Bunun yerine kitapları,CD leri ödünç alın veya kiralayın . Satın almak yerine kütüphaneden ödünç kitap almak ve dergiler okumak tasarruf etmenize yardımcı olur.
10.BİREYSEL EMEKLİLİK HESABI
Aylık maaşınızda belli bir miktarını bireysel emeklilik hesabınıza yatırdıgınız taktirde devlet te size yatırdıgınız paranın %25 şi kadar ek olarak para yatırıyor.Tabiki bu yatırımız uzun süreli yaptıgınız taktirde karınız daha fazla oluyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s