Sağlıksız ayaklara mı sahipsiniz?işte ayak sağlıgınızı korumak için 11 tavsiye.

smelly-feet

insanlar yüz  güzelligine ve vucutlarının dışardan görünene kısımlarının bakımlarına çok önem verirler ama çogu zaman ayak sağlıgı gibi vucudunuzun dışardan görülmeyen önemli yerlerinin sağlıgını ihmal ederler.

ayaklarımız genellikle ayakabının içindedir özellikle kış aylarında soguk oldugundan genellikle her zaman ayaklarımızda çorap vardır bu yüzden ayaklarımız dışardan görülmez ama yaz aylarında sıçaklar yüzünden yalın ayak dolaştıgımız günlerde ayaklarımızın kötü görülmesini ister miyiz?işte size ayak sağlıgınızı korumanın ipuçları:

1.Daima ayaklarınızın kuru ve temiz olmasına özen gösteriniz özellikle duş aldıktan sonra.

2. Ayak tırnaklarınızı fazla uzatmayınız ayak tırnaklarınızı düzenli olarak kesiniz.Uzun ayak tırnakları ayaklarınızdaki mikropların çoğalması için zemin oluşturacagını unutmayınız.

3.Daima sizi rahat ettirecek çorap giymeyi tercih ediniz.sizi sıkan ve rahat ettirmeyen çoraplar deriyi tahriç ederek ayaklarınızda kabarçıklar oluşturabilir.

4.Ayaklarınızı düzenli ve düzgünce yıkamaya çalışınız.ayaklarınızı yıkarken ayak parmakları arasını yıkamayı ihmal etmeyiniz ve her zaman birinci kuralı hatırlayınız.

5.Ayakkabı seçimi ayak sağlıgınız için çok önemlidir.Ayakkabı seçerken sizi sıkan ve rahat ettirmeyen ayakkabıları tercih etmeyiniz.kötü ayakkabı ayaklarınızda nasır oluşumuna zemin hazırlar ve ayaklarınızın gelişimini engelliyerek ayaklarınızın biçmini bozabilir.

6.ayaklarınızı yıkadıktan sonra ayaklarınıza nemlendirici krem sürmek ayak saglıgınıza katkı sağlar.

7.Ayakkabı seçerken kolay bağlanabilen,giyimi ve çıkartılması uzun zaman almayan ayakkabıları tercih ediniz.

8.Hava geçiren ayakkabılar ayak kokusunu ve ayakkabıda oluşacak mikroorganizmaları en aza indirir.

9.Yüksek topuklu ayakkabı giymek bayanların ayakyaki kemik yapısına zarar verir.Bayanlar yüksek topuklu ayakkabı yerine orta topuklu veya topuksuz rahat ayakkabıları tercih etmelidirler.

10.Kullandıgınız ayakkabıyı ve kullandıgınız çorapları başka kişilerle paylaşmaktak kaçınınız.Ayakkabınızı veya çoraplarınızı kullanması için verdiginiz kişilerin ayak sağlıgı kötü olabiliriz bu da size kolaylıkla bulaşır.

11.bunu aklınızdan çıkarmayın kalabalık ortamlarda yalın ayak dolaşmak ayaklarınıza mikroorganizmaların geçmesine ve ayak martarlarının oluşmasına neden olabilir.özellikle hastane gibi ortamlarda hiçbir zaman yalın ayak dolaşmanız gerekir

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s