MUTLU BİR YAŞAM İÇİN YAPMANIZ GEREKEN 14 BASİT ŞEY..

mutluluk-1

İnsanlarin yaşamı boyunca hedefleri mutlu olmaktır.Mutlu olmak için çalışırlar,çabalarlar insanların var olma sebebi mutlu bir yaşamdır.Aristo’nun 2000 yıl önce dedigi ve hala geçerliligini sürdüren sözü:

‘Eger ölene kadar mutluz olacaksan,yaşama amacın nedir?’

Mutluluk ve huzur insanların en büyük hedeflerinden biridir.size büyük bir ev hediye edildigi zaman veya güzel bir araba satın aldıgınız zaman mutlu mu oluyorsunuz ? Mutluluk hiçte o kadar sanıldıgı kadar ulaşılması zor bir şey değildir.Bazen büyük bir ev veya yeni alınan araba insanları mutlu etmeyebilir.Şu anda mutlu değilseniz bile mutlu olmak sizin elinizde.Hayatınızda çok basit şeyleri değiştirerek mutlu olabilirsiniz.Hadi beraber bu basit şeylere bir göz atalım.

1.Yapmaktan hoşlandıgınız işelerle meşkul olun.

Eger şiir yazmak,yüzmek,futbol veya basketbol oynamak,çoçuklala oyun oynamak gibi şeyleri seviyorsanız bu gibi yapmaktan hoşlandıgınız şeylere zaman ayırın.Yapmaktan hoşlanmadıgınız şeyler üzerinde kendinizi geliştirmeniz mümkün degildir.Yapmaktan hoşlanmadıgınız şeyleri en kısa zamanda terk etmeniz dilegiyle.

2.Başkalarına yardım edin

Bazen hedeflermize ulaştıgınız zamandan sonra içimizde bir şeylerin boşlugunu hissederiz.bu boşluğun sebebi başarımızla başkalarının hayatına katkıda bulunmamamızdan kaynaklanıyor.Tanıdıgımız insanlara gönüllü olarak yardım ettigimizde kendimizi daha iyi hissederiz.bu bize kendi içimizdeki boşlugu doldurmamızı ve hayatımızda mutluluk kaynagı olurturur.

3.Şükredin

Sahip olmadıgınız şeyler yerine sahip oldugunuz şeyleri düşünün ve neye sahipseniz bunun için şükredin.Şu an yaşadıgınız bir evinizin olması,marketten alıp yediginiz meyve bile sükretmeye degerdir.Eger sahip oldugunuz şeylerin farkında olursanız mutluluga bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

4.Çevrenizdeki insanlara paylaşın

Bilgilerimizi,zamanınmızı,düşüncelerimizi,yeteneklerimizi başkalarıyla paylaştıgımız zaman kendimizi daha iyi hissedebiliriz.Paylaşmayan bencil biri oldugunuzda hayatta yalnız kalabilirsiniz.Çevrenizdeki insanlarala birşeyler paylaştıgınızda çevrenizdeki insanların size karşı saygısı sevgisi ve hoşgörüşü artacaktır.Bu da sizi daha mutlu yapacaktır.

5.Daha fazla gülün

Daha fazla gülün ve gülüşünüzün size ve çevrenizdeki insanlara yarattıgı olumlu etkileri hissedin.Daha fazla gülmeye çalışın.Zorla olsa gülümsemeniz bile kendinizi daha iyi hissetirecektir buna inanın.

6.Spor yapmak

En son ne zaman gym salonuna gidip spor yaptınız?Egzersiz yapmak üzerinizdeki stresi azartarak sizin kendinizi mutlu hissetmenizi saglar.Fotbol ve basketbol oynamak veya bu sporları yapmak için imkanınız yoksa günde 30 dakka normal tempoda koşu yapmak kendinizi mutlu hissetmenızı saglayacaktır.

7.Kendinize bir yaşam koçu bulun

Ülkemizde yaygın olamasa da Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaşam koçlugu çok yaygın bir meslektir.yaşam koçu zamanınızı iyi degerlendirmenızı sağlar ve sizin başarılı seçimler yapmanıza yardım eder.yaşam koçunuzun yardımını alarak hayatta daha başarılı olur ve yeteneklerinizi keşfederek onlardan maksimum seviyede yararlanabilrisniz.

8.Stresinizi kotrol altında tutmayı ögrenin

Stresinizin sizin mutlulugunuzu kaçırmasına izin vermeyin.Siz mutlulugu hakediyorsunuz ve stresinizin mutlulugunuzu kaçarmasına izin vermemelisiniz.Medidasyon tekniklerini ögrenerek stresinizi konrol altında tutabilir ve kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

9.Sağlıklı beslenin

hasta oldugunuz zaman kendinizi mutlu hissedemezsiniz ancak saglıklı beslenirseniz psikolojik ve fizyolojik hastalıklara karşı daha dirençli olursunuz.fiziksel ve psikolojık olarak sağlıklı yaşamak mutmulugun birinci sartıdır.

10.Sevdiginiz insanlarla zaman geçirin

Sevdiginiz inlarlala zaman geçirmenin yerini hiçbirşey alamaz.Bu sizi içe kapanık insan olmaktan kurtararak daha sosyal biri haline gelmenizi sağlar.Ailenizle yakın arkadaşlarınızla veya akrabalarınızla zaman geçirerek aradaki sevgi bağlarını kuvvetlendirirsinz bu birliktelik sizi daha güçlü olmanızı sağlar. hayat çok kısa ve yalnız yaşamaya değmez.

11.Olumsuz düşünmeyi bırakın

Olumsuz düşünceler isiz her zaman mutsuz yapar. Peki bu düşünceleri nasıl bırakabilirisz. ilk önce sevdiginiz pozitif kişilerle zamanınızı geçirin.Olumsuz düşündügünüz zaman bunun farkına varın ve bardağın boş tarafını degil de dolu tarafını görmeye çalışın.

12.Daha fazla hediye verin

Çok pahallı ve lüks hediye almak zorunda degilsizniz.Emin olun çevrenizdeki birçok insanı küçük hediyeler ile mutlu edebilirsiniz.sizin için önemli olan insanları düşünün ve onlara ne hediye vereceginşze karar verin.

13.BağIşla ve unut

Başkalarına kötü duygular beslemak ve başkalarına karşı kin tutmak size zarar verir.kendinize bir sorun’Geçmişteki kötü şeyleri hatırlamak ve onlara karşı nefret beslemek size ne kazandırır?’ geçmişinizi geçmişte bırakarak geleceginşze odaklanın.

14.Kendiniz olun

Kendinizle barışık olun ve kendinizi oldugunuz gibi kabul edin.Başkalarının hayatlarına bakarak onlar gibi yaşamak zaman kaybıdır.Kendinizi oldugunuz gibi kabul edip hayatı daha güzel hissedin.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s